مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» گلوسوفوبیا چیست؟

گلوسوفوبیا چیست؟

Glossophobia یا ترس از سخنرانی در جمع

گلوسوفوبیا یک ترس شدید، طاقت فرسا و غیرمنطقی از سخنرانی در جمع است. این یک نوع فوبیای اجتماعی است که یک ترس شدید مربوط به محیط های اجتماعی یا ترس از تماشا شدن یا قضاوت شدن توسط دیگران است.


از گلوسوفوبیا به عنوان یک اختلال اضطراب اجتماعی نیز یاد می شود. فرد مبتلا به glossophobia هنگام مواجهه با سخنرانی عمومی، حتی در مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که قبلاً با آنها راحت بود، احساس شدید ترس، اضطراب یا وحشت را تجربه می‌کند.


بسیاری از مردم سخنرانی عمومی را به عنوان سخنرانی در مقابل صدها نفر، به عنوان مثال، در یک کنفرانس یا مراسم اهدای جوایز تصور می کنند. با این حال، سخنرانی عمومی در واقع بسیار بیشتر از این اتفاق می افتد.


نکاتی در مورد شروع باغبانی در آپارتمان مطلب مرتبط نکاتی در مورد شروع باغبانی در آپارتمان

نمونه هایی از سخنرانی عمومی می تواند شامل موارد زیر باشد:

ارائه به همکاران یا کارمندان خود.

سخنرانی در جلسه کارکنان

صحبت کردن در مقابل همکلاسی های خود در مدرسه، کالج یا دانشگاه.

سخنرانی تشریفاتی در یک رویداد ویژه.

سخنرانی در عروسی یا مهمانی.

مشاغل خاص، مانند معلمان، راهنمایان تور، سیاستمداران و وکلا.

خطاب قرار دادن یک گروه از افراد در یک زمان در موقعیت های اجتماعی، به عنوان مثال، در یک مهمانی شام.

تا 75 درصد از افراد هنگام صحبت در مقابل یک گروه احساس ناراحتی یا اضطراب می کنند و حتی ممکن است علائم فیزیکی مانند لرزش یا تپش قلب را تجربه کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها در حال تجربه glossophobia هستند.


گلوسوفوبیا معمولاً شامل ناتوانی در عملکرد عادی در موقعیت هایی است که ممکن است نیاز به صحبت در مقابل یک گروه داشته باشید، افکار و احساسات منفی که قادر به کنترل آنها نیستید و رفتارهای اجتنابی که بر حرفه ای و شخصی شما تأثیر می گذارد. زندگی همچنین ممکن است فرد مبتلا به گلوسوفوبیا در موقعیت‌هایی که خطر نیاز به صحبت کردن در مقابل گروه بسیار کم است، ترس یا اضطراب را تجربه کند.


برای طبقه بندی به عنوان glossophobia، ترس شما از سخنرانی در جمع شامل موارد زیر است:

احساس ترس شدید، وحشت یا اضطراب که کنترل آن دشوار است.

ترس یا اضطرابی که با خطر احتمالی تناسب ندارد.

ترس از سخنرانی در جمع که حداقل شش ماه طول کشیده است.

رفتارهای اجتنابی برای جلوگیری از موقعیت هایی که ممکن است نیاز به سخنرانی در جمع باشد.

ترس از سخنرانی در جمع که در زندگی روزمره، رفاه کلی یا احساس امنیت شما اختلال ایجاد می کند.

رفتارهای اجتنابی شامل اجتناب از هر مکان یا موقعیتی است که ممکن است از شما خواسته شود در مقابل یک گروه صحبت کنید، حتی در موقعیت های اجتماعی که با همه افراد حاضر راحت هستید. رفتارهای اجتنابی می تواند بر توانایی شما در انجام وظایف روزمره و همچنین بر زندگی اجتماعی شما تأثیر منفی بگذارد.


همچنین ممکن است متوجه شوید که ترس شما از سخنرانی در جمع در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند. فوبیای اجتماعی، مانند glossophobia، اغلب با گذشت زمان بدتر می شوند. برخی از افراد مبتلا به این عارضه متوجه می‌شوند که از ترس اینکه مجبور شوند به طور عمومی صحبت کنند، احساس خطر می‌کنند و این می‌تواند باعث شود که از موقعیت‌های حرفه‌ای یا اجتماعی که در آن خطر وجود دارد اجتناب کنند.


بسیاری از افراد مبتلا به گلوسوفوبیا نه تنها زمانی که با صحبت کردن در مقابل یک گروه مواجه می شوند علائمی را تجربه می کنند، بلکه ممکن است هنگام فکر کردن به سخنرانی در جمع یا یادآوری موقعیت قبلی که در آن از آنها خواسته شده بود در مقابل یک گروه صحبت کنند، علائمی را تجربه کنند.


ترس از سخنرانی در جمع می تواند به یک ترس خاص یا عوامل متعددی مرتبط باشد که منجر به ترس شده است.


برخی از ترس های مربوط به سخنرانی در جمع عبارتند از:

ترس از قضاوت شدن

ترس از خندیدن.

ترس از خجالت کشیدن خود، مثلاً با افتادن یا فراموش کردن کلماتتان.

ترس از نگاه مردم به شما

ترس از شکست.


تصور می‌شود که گلوسوفوبیا مبنایی تکاملی دارد. محققان این نظریه را مطرح کرده اند که اجداد ما تحت نظر بودن را به عنوان یک تهدید وجودی درک می کردند. اگر می‌توانید چشم‌هایی را که در حال تماشای شما هستند، ببینید یا حس کنید، بدن شما اغلب این موضوع را با شکارچیانی که شما را تماشا می‌کنند مرتبط می‌داند و بنابراین تماشاگران را تهدیدی برای ایمنی و رفاه شما می‌داند.


این اغلب واکنش جنگ یا گریز را تحریک می کند که سیستم عصبی سمپاتیک شما را فعال می کند، منجر به ترشح ناگهانی هورمون هایی مانند آدرنالین می شود و باعث واکنش استرس حاد می شود. این می تواند منجر به برخی از علائم فیزیکی افراد هنگام صحبت در مقابل یک گروه شود، مانند ضربان قلب، سرخ شدن صورت و لرزش، و همچنین علائم روانی مانند ترس و وحشت.

چگونه بفهمیم افسردگی داریم؟ مطلب مرتبط چگونه بفهمیم افسردگی داریم؟


حتی اگر آگاه باشید که ترس شما از سخنرانی در جمع غیرمنطقی و نامتناسب است و می دانید که هیچ آسیبی به شما نخواهد رسید، احتمالاً نمی توانید ترس خود را کنترل کنید و از پاسخ های روانی و فیزیولوژیکی خود به محرک های خود جلوگیری کنید یا کاهش دهید.


گلوسوفوبیا به فوبیاهای دیگر مربوط می شود و می تواند همراه با آنها رخ دهد، مانند:


بیگانه هراسی: ترس شدید از غریبه ها.

آنتروپوفوبیا: ترس شدید از مردم.

آگورافوبیا : ترس شدید از مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که احساس می‌کنید به دام افتاده‌اید، نمی‌توانید فرار کنید یا ممکن است باعث وحشت شما شود.

کلاستروفوبیا : ترس شدید از فضاهای شلوغ و بسته.

متافوبیا: ترس شدید از استفراغ.

گلوسوفوبیا نیز معمولاً در کنار اختلال اضطراب اجتماعی رخ می دهد که معمولاً به عنوان فوبیای اجتماعی نیز شناخته می شود. در واقع، برخی از مردم گلاسوفوبیا را به عنوان یک نوع فوبیای اجتماعی طبقه بندی می کنند.


چگونه با گلوسوفوبیا مقابله کنیم؟

اگرچه گزینه‌های درمانی رسمی برای گلوسوفوبیا در دسترس هستند، اما زمانی که با راهبردهای مقابله و آرامش و تغییرات سبک زندگی ترکیب شوند، مؤثرتر هستند. استراتژی های مقابله و آرامش را می توان در درازمدت اجرا کرد، به این معنی که شما به طور منظم و به صورت بلندمدت درگیر آنها می شوید.


این می تواند به کاهش فراوانی و شدت علائم در طول زمان کمک کند و احتمال ایجاد فوبیا را کاهش دهد. همچنین می‌توانید استراتژی‌های کوتاه‌مدت مقابله و آرام‌سازی را یاد بگیرید که برای پیاده‌سازی در لحظه طراحی شده‌اند – زمانی که با محرک‌های خود مواجه می‌شوید.


راهبردهای مقابله و آرامش می تواند به شما کمک کند تا علائم خود را کاهش دهید و تأثیری را که فوبیای شما بر زندگی روزمره و رفاه کلی شما می گذارد، کاهش دهید.


برخی از استراتژی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت که می‌توانید برای کمک به مقابله با فوبیای خود اجرا کنید عبارتند از:


حساسیت زدایی کنید!

تمرین صحبت کردن در مقابل گروهی از افراد می تواند به شما کمک کند تا حساسیت خود را کاهش دهید و ذهن خود را آموزش دهید تا با سخنرانی در جمع راحت تر باشید. با تمرین در مقابل دو یا سه نفر که با آنها بسیار راحت هستید، مانند اعضای نزدیک خانواده، شروع کنید. سپس می توانید به تدریج تعداد افرادی را که در مقابل آنها تمرین می کنید افزایش دهید. هنگامی که سعی می کنید حساسیت خود را از بین ببرید، باید با تمرین در مکان هایی که در آن احساس راحتی می کنید، مانند خانه خود، شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که افرادی که با آنها تمرین می کنید از فوبیای شما آگاه هستند و در مورد آنها آموزش دیده اند تا مطمئن شوید که واکنش آنها مناسب است و آنها از شما حمایت می کنند.


آماده سازی و تمرین

بسیاری از افراد مبتلا به glossophobia متوجه می شوند که فوبیا آنها ریشه در ترس از شرمساری یا قضاوت منفی مردم در مورد آنها دارد. احساس آمادگی و اعتماد به نفس بیشتر در سخنرانی می تواند به کاهش اضطراب شما کمک کند. اطمینان حاصل کنید که تمرکز ویژه ای بر ابتدای سخنرانی دارید، جایی که احتمالاً بیشترین تحریک عصبی را دارید. چندین بار با صدای بلند تمرین کنید.


درباره فوبیای خود بیاموزید.

شناسایی آنچه در ابتدا باعث ترس شما از صحبت در جمع شده است، می تواند به شما کمک کند تا فوبیا خود را با جزئیات بیشتری درک کنید. این به شما این امکان را می دهد تا به علت اصلی ترس و هر گونه افکار و احساسات منفی مرتبط با آن بپردازید. درک فوبیای خود می تواند به شما کمک کند تا افکار و احساسات مرتبط با ترس خود را منطقی و درک کنید، ترس خود را کاهش دهید و تأثیر فوبیا را بر زندگی تان کم کنید.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده